Coa concesión destes títulos, e o igual que algunhas das Asociacións que xestionan os Libros Xenealoxicos dos países máis prestixiosos en xenética no mundo, Conafe quere recoñecer, por un lado, ás nais de vacas que combinan á vez unha alta producción, unha conformación superior e unha adecuada lonxevidade, e por outro, recoñecer e valorar a aqueles gandeiros que conseguiron criar un número importante destas vacas superiores. (ver Frisona Española nº 151 páxinas 36 e 37).

» VACAS ESTRELA (decembro 2019) » VACAS ESTRELA (todas)

VACAS ESTRELA CRIADAS OU PROPIEDADE DE GANDEIROS GALEGOS
avaliación decembro 2019
NOME VACA TÍTULO XENEALOXÍA ÚLTIMO PROPIETARIO
BOS BOLTON TRUDY ET 9 VMO BOLTON x GARTER LAS TRES CHIMENEAS, C.B. - TALAVERA LA NUEVA - TOLEDO
TEIXEIRO GOLDWYN GLIA ET 9 VMO GOLDWYN x SEPTEMBER S.A.T. TEIXEIRO - A PASTORIZA (LU)
BOS CUNDINS CRISTINA GOLDW. ET 8 VMO GOLDWYN x WADE CUNORDAM, S.C. - ZAS (C)
BOS TEIXEIRO SEPT.GLINDIÑA ET 8 VMO SEPTEMBER x IGNITER S.A.T. TEIXEIRO - A PASTORIZA (LU)
POZO LEE 9378 7 VMO LEE x RUDOLPH CASA POZO,S.C. - LUGO (LU)
POZO LYSTER 7353 7 VMO LYSTER x RAIDER CASA POZO,S.C. - LUGO (LU)
CASTRAGUDE SUSAO NOA GOLDWYN 6 VMO GOLDWYN x MARTY VILAR DE SUSAO - SARRIA (LU)
A CAMPAZA SNOWMAN WENDY ET 5 VMO SNOWMAN x GOLDWYN A CAMPAZA, S.C. - CHANTADA (LU)
BOS SAN RIAN THALIA AIRRAID ET 5 VMO AIRRAID x CHAMPION SAN RIAN SDAD.COOP.GALEGA - BRION (C)
IC AFRICAL SIX OLVEIRA 5 VMO SIX x ARES S.A.T. IGLESIAS 1040 XUGA - A BAÑA (C)
MONTERROSO BUCKEYE PACA 5 VMO BUCKEYE x OUTSIDE VILA PALACIO S.C. - SARRIA (LU)
PORTOBELLO DANUTA EMERSON ET 5 VMO EMERSON PORTOBELLO - MAÑON (C)
SAN VICENTE BUCKEYE DORISA 531 5 VMO BUCKEYE x ACTUEEL S.A.T. SAN VICENTE DE NIVEIRO - VAL DO DUBRA (C)
AUGA DE RIVERA 4 VMO THRONE x RUDOLPH GRANXA RIVEIRA, S.C. - ARANGA (C)
BAIXO AIRRAID BIBY 4 VMO AIRRAID x GOLDWYN BAIXO HOLSTEIN - SARRIA (LU)
BLANCA AEROLINE GRANDE 4 VMO AEROLINE x MILAN CASA GRANDE - O SAVIÑAO (LU)
BOS COCHERO XACOBEO JESSICA ET 4 VMO XACOBEO x GOLDWYN GANDEIRIA SIXTO, S.C. - MONFERO (C)
CASEIRODERNES SPIRTE LAURIA ET 4 VMO SPIRTE x MODEST HNOS. MIGUEL, SAT - TALAVERA LA NUEVA - TOLEDO
GUSTAVO NED NELI 7331 4 VMO NED x LOURO IGLESIAS-FERRADAS, S.C. - LALIN (PO)
MANEIRO NURIA LHEROS 4 VMO LHEROS x RUDOLPH S.A.T. IGLESIAS 1040 XUGA - A BAÑA (C)
MASEDA SHOTTLE 293 4 VMO SHOTTLE x MOSCOW LOPEZ TELLADO,MASEDA, S.C. - POL (LU)
TIO ANDRES 156-3383 LHEROS 4 VMO LHEROS x ICESHOW TIO ANDRES - SARRIA (LU)
ARROXOS MARCUS ALMA 3 VMO MARCUS x DUPLEX S.A.T. OS ARROXOS - CASTRO DE REI (LU)
AS REGAS SABIO 4917 3 VMO SABIO x MANAT S.A.T. AS REGAS N.924 XUGA - BOQUEIXON (C)
CARRAL LOURO RITA 8532 3 VMO LOURO x STORM CARRAL - LALIN (PO)
GRILLE BRADNICK 339 3 VMO BRADNICK x GABOR GRILLE S.COOP.GALEGA - MAZARICOS (C)
JAIME TORPE 252 3 VMO TORPE x INQUIRER S.A.T. EMILIO DO JAIME - COSPEITO (LU)
NODI LECCISO XEILA 3 VMO LECCISO x BOLTON NODI, S.C. - BARREIROS (LU)
OSHERDEIROS GOLDW. MARISMA 610 3 VMO GOLDWYN x PLAYER S.A.T. OS HERDEIROS 1015 XUGA - SILLEDA (PO)
OTOXAL CHISPO PERICA 3 VMO CHISPO x OUTSIDE O TOXAL, S.C. - SILLEDA (PO)
TEIXEIRO GOLDWYN CHAROSQUI 3 VMO GOLDWYN x TITANIC S.A.T. TEIXEIRO - A PASTORIZA (LU)
ANDURIÑA ADEENA GOLDWYN ET 2 VEE GOLDWYN x GIBSON ANDURIÑA - SANTIAGO DE COMPOSTELA (C)
GL 9716 EVA BUCKEYE 2 VE BUCKEYE x LHEROS GRANDA LONGA SDAD.COOP.GALEGA - NEGREIRA (C)
GRILLE CINDEROXY 407 ET 2 VEE MERIDIAN x ATWOOD GRILLE S.COOP.GALEGA - MAZARICOS (C)
LODOS SHOTTLE XERBA 2 VE SHOTTLE x DUPLEX S.A.T. LODOS E PEREZ N.940 XUGA - A PASTORIZA (LU)
PADRON 130 STADEL ROJA 2 VE STADEL x SIESTO GANDEIRA L.CORNES, S.C. - VAL DO DUBRA (C)
SAN VICENTE SID CUXIÑA 1037 2 VEE SID x ALLEN S.A.T. SAN VICENTE DE NIVEIRO - VAL DO DUBRA (C)

VE: Vacas Estrela.
VEE: Vacas Estrela por fillas procedentes de Transplante de Embrións.
VMO: Vacas Medalla de Ouro.



» MESTRE CRIADOR (decembro 2018) » MESTRE CRIADOR (todos)

MESTRE CRIADOR GALICIA
avaliación decembro 2018

* obteñen o título por segunda vez
RAZÓN SOCIAL LOCALIDADE (PROV.)
CASA DE CAPADOR GUITIRIZ (LU)
* CABANAS SANTIAGO DE COMPOSTELA (C)
GRANXA A COSTA, S.C. A BAÑA (C)
* GANADERIA FORCAO OUTEIRO DE REI (LU)
SAN RIAN SDAD.COOP.GALEGA BRION (C)
CUNORDAM, S.C. ZAS (C)
S.A.T. FONTECOBA XUGA SANTA COMBA (C)
TIO ANDRES SARRIA (LU)
TENDEIRO, S.C. O PARAMO (LU)
* NUVEIRA MAZARICOS (C)


» MESTRE CRIADOR (decembro 2018) » MESTRE CRIADOR (todos)

MESTRE CRIADOR GALICIA
todos

* obteñen o título por segunda vez
RAZÓN SOCIAL LOCALIDADE (PROV.) ANO CONCESIÓN
CASA DE CAPADOR GUITIRIZ (LU) 2019
* CABANAS SANTIAGO DE COMPOSTELA (C) 2019
GRANXA A COSTA, S.C. A BAÑA (C) 2019
* GANADERIA FORCAO OUTEIRO DE REI (LU) 2019
SAN RIAN SDAD.COOP.GALEGA BRION (C) 2019
CUNORDAM, S.C. ZAS (C) 2019
S.A.T. FONTECOBA XUGA SANTA COMBA (C) 2019
TIO ANDRES SARRIA (LU) 2019
TENDEIRO, S.C. O PARAMO (LU) 2019
* NUVEIRA MAZARICOS (C) 2019
AS LAMAS TOURO (C) 2018
* CASEIRO DE ERNES COSPEITO (LU) 2018
* CESARES HOLSTEIN, SC LOUSAME (C) 2018
* JOSÉ ANTONIO DOBALO LÓPEZ SILLEDA (PO) 2018
* MANTOÑO HOLSTEIN BARREIROS (LU) 2018
NOVOA, SC TABOADA (LU) 2018
* GANDEIRIA CID, S.C. BARREIROS (LU) 2017
LA NAVE, S.C. O CORGO (LU) 2017
O COTO BOQUEIXÓN (C) 2017
* OUTEIRO, SC CHANTADA (LU) 2017
* SAT LODOS E PÉREZ Nº940 XUGA A PASTORIZA (LU) 2017
SANTA LUCÍA, S.C. DUMBRÍA (C) 2017
* BAIXO HOLSTEIN SARRIA (LU) 2016
* GANADERIA PENA BEGONTE (LU) 2016
ALAMBRERO, S.C. RIBADEO (LU) 2016
AS TRAVESAS AGROPECUARIA, S.L. CARRAL (C) 2015
O CHUCO, S.C. A BAÑA (C) 2015
SAT SAN VICENTE DE NIVEIRO VAL DO DUBRA (C) 2015
CHAO IGLESIA SAT 1207 XUGA COSPEITO (LU) 2015
TATO CHANTADA (LU) 2015
PORTO LALÍN (PO) 2015
SAT RIAL 1171 XUGA SANTA COMBA (C) 2014
GRANDA LONGA, S.C.G. NEGREIRA (C) 2014
SAT CASA CAETANO XUGA 1299 COSPEITO (LU) 2014
SAT CAPADOR A PONTENOVA (LU) 2014
XUANA LUGO (LU) 2014
CARAVILLAS TABOADA (LU) 2014
VIEITEZ SILLEDA (PO) 2014
GANADERIA PROVISOR FRIOL (LU) 2013
S.A.T. CASA MENOR 1017 XUGA BOIMORTO (C) 2013
SAT GANADERIA XUSTO CASTRO DE REI (LU) 2013
VILAR DE SUSAO SARRIA (LU) 2013
GANDERIA SANCHEZ SANTIAGO DE COMPOSTELA (C) 2013
SAT PAZO DE EIRAS POL (LU) 2013
S.A.T. VARELA 992 XUGA CASTRO DE REI (LU) 2013
CHUSCO, S.C. RIBADEO (LU) 2013
SC UNAI CELEIRO LÁNCARA (LU) 2012
BELLO TRAZO (C) 2012
PERITO SILLEDA (PO) 2012
GARCIA DUMBRÍA (C) 2012
LOPEZ TELLADO, MASEDA, SC POL (LU) 2012
CARREIRA O INCIO (LU) 2012
PUMAR DE BUXAN VAL DO DUBRA (C) 2012
GANDEIRIA PEREIRON DOZÓN (PO) 2012
MENORA SAT 1208 XUGA COSPEITO (LU) 2011
PEDRO VÁZQUEZ PONTE SANTA COMBA (C) 2011
SAT OS HERDEIROS 1015 XUGA SILLEDA (PO) 2011
SAT BERDON 1156 XUGA LALÍN (PO) 2011
CONCHADOS, S.C. BEGONTE (LU) 2011
CARBALLO DE BAIXO, S.C. SARRIA (LU) 2011
A PEDRA SAT Nº 1188 XUGA FRADES (C) 2011
BATALLA, S.C. LOUSAME (C) 2011
FREIRE PÉREZ, S.C. ROIS (C) 2011
CARREIRA DE COLUNS MAZARICOS (C) 2011
GANADERÍA ANTELO, S.C. ZAS (C) 2011
CABANAS BARREIROS (LU) 2010
CASA POZO, SC LUGO (LU) 2010
MANUEL ARIAS DIAZ O INCIO (LU) 2010
PORTOBELLO MAÑON (C) 2010
FINCA VIQUEIRA TRAZO (C) 2010
PERFECTO, S.C. DUMBRIA (C) 2010
VEGA, C.B. CASTRO DE REI (LU) 2010
VARELA CASTROVERDE (LU) 2010
CASA CANEDA BOQUEIXÓN (C) 2010
GANADERIA MAREY CASTRO, S.C. POL (LU) 2010
SAT GRANDE RIBADEO (LU) 2009
FARIÑEIRO SAT Nº1049 XUGA RIBADEO (LU) 2009
CHINELO, CB RIBADEO (LU) 2009
CASA DE SAA BEGONTE (LU) 2009
SONIA FERNANDEZ MEIJOME LALIN (PO) 2009
GANADERIA VILAFERREIROS,S.C. MAZARICOS (C) 2008
CABANAS SANTIAGO (C) 2008
FERREIRO SILVA,S.C. BOQUEIXÓN (C) 2008
S.A.T. OS ARROXOS CASTRO DE REI (LU) 2008
S.A.T. HERBON NUÑEZ BARALLA (LU) 2008
CESARES HOLSTEIN, S.C. LOUSAME (C) 2007
NUVEIRA MAZARICOS (C) 2007
MANUEL GALLO GARCIA TRABADA (LU) 2007
MANTOÑO HOLSTEIN BARREIROS (LU) 2007
SC CASTRO SARRIA (LU) 2007
CASEIRO DE ERNES SAT 1086 XUGA COSPEITO (LU) 2007
CARLOS IGLESIAS CARREIRA TRABADA (LU) 2007
JOSE ANTONIO DOBALO LOPEZ SILLEDA (PO) 2007
LANDEIRA SDAD.COOP.GALEGA NEGREIRA (C) 2007
S.A.T. IGLESIAS 1040 XUGA A BAÑA (C) 2007
ESPERANTE CAAMAÑO,S.C. MAZARICOS (C) 2007
NAR-XOSE,SDAD.COOP.GALEGA RIBADEO (LU) 2007
GANADERIA FORCAO OUTEIRO DE REI (LU) 2007
S.C. OUTEIRO CHANTADA (LU) 2007
GANDEIRIA CID, S.C. BARREIROS (LU) 2007
NODI, S.C. BARREIROS (LU) 2007
S.A.T. LODOS E PEREZ N.940 XUGA A PASTORIZA (LU) 2007
EL PUMAR BOQUEIXÓN (C) 2006
GRANXA VIDUEIRA, S.C. ORTIGUEIRA (C) 2006
GRANXA CAXIGUEIRA ORTIGUEIRA (C) 2006
TUBIO LOUSAME (C) 2006
S.A.T. GAND.SEIJO 860 XUGA RIBADEO (LU) 2006
S.A.T. REY DE MIÑOTELO A PASTORIZA (LU) 2006
GANADERIA PENA BEGONTE (LU) 2006
S.A.T. VILAR-ALAXE CASTRO DE REI (LU) 2006
CASA DE BAIXO SARRIA (LU) 2006



Federación Frisona Gallega
Rúa Melide 25-27 Baixo - 15704 Santiago de Compostela
A Coruña - España Tfno./Fax +34 981 573 879 - +34 981 573 775
fefriga.com